Slovensku hrozí arbitráž

Autor: Zuza Balážová | 28.8.2013 o 19:00 | (upravené 28.8.2013 o 19:33) Karma článku: 10,25 | Prečítané:  1390x

Z médií sme sa všetci nedávno dozvedeli, že Slovensku hrozí niekoľkomiliónová medzinárodná arbitráž. Kanadskej spoločnosti, ktorá chce ťažiť urán na Jahodnej, sa nepáči rozhodnutie ministerstva životného prostredia a hrozí štátu arbitrážou. Tento postup "investora" pritom hrozí nielen v Kremnici a Detve, ale na celom Slovensku.

"Investor" je ziskový vždy

Zahraničnému "investorovi" nejde ani tak o komoditu, výnosný biznis na Slovensku je už len držanie licencie na dobývací priestor. O ťažbu v skutočnosti ani nejde. Stačí vstúpiť na burzu a sľubovať zlaté, alebo uránové zisky. Burzoví gambleri hrajú vabank aj s toxickými akciami a držiteľ licencie má hneď niekoľko miliónov zarobených. Ani súdny spor takéhoto "investora" neodradí, pretože aj keby súd na konci prehral, po celý čas môže zarábať na burzových gambleroch. A vieme, že súdy na Slovensku trvajú roky. (Mesto Kremnica má mimochodom jeden neukončený súdny spor, ktorý 22. augusta dovŕšil plnoletosť. So štátnym podnikom Vojenské lesy sa od roku 1991 súdi o reštitučný majetok. Ale to len tak na okraj.)

Kto keď nie my?

Držanie licencie je jedna vec, "investor" však musí získať súhlas na ťažbu od obyvateľov dotknutého regiónu. Dohovor o prístupe k informáciám, účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia "investor" interpretuje zhruba takto: "Budeme tu dovtedy, kým nepoviete ÁNO a vy poviete ÁNO. Ak to nevyťažíme my, vyťaží to ten čo príde po nás a ten sa s vami už nebude takto pekne rozprávať ako my." Slovo NIE nepoznajú.

NIE nechce počuť ani štát

Ani geologický zákon, ani banský zákon nesľubuje ťažobným spoločnostiam, že dostanú povolenie na dobývanie nerastov na území, o ktoré majú záujem. Je to ich riziko, ak vložia finančné prostriedky do prieskumu a ďalších krokov. Preto považujem za správne a slušné voči ťažobnej spoločnosti, ak dotknutá obec jasne deklaruje svoj postoj k aktivitám a zámerom takejto spoločnosti. Takéto stanovisko má Jahodná, Kremnica, Detva a mnoho ďalších miest. Štát to však prehliada a hrozba arbitráže je toho dôsledkom.

Súdy vyhrávajú občania

Občania nemôžu svoj región rozvíjať podľa vlastných predstáv, pretože všetci Investori (s veľkým i) vedia o prítomnosti "investora" a miestu sa vyhýbajú. Občania sa preto bránia a za oslobodenie od "investora" bojujú. Vo svojom voľnom čase, za svoje peniaze sa spoločne organizujú a "investora" riešia právnou cestou. A sú úspešní. "Investorom" to však nevadí ani zamak. Vždy sa dá odvolať, vždy sa dá dovolať. Stačí vydržať.

Za Jahodnú 20, za Kremnicu, povedzme, 30?

Keď štát konečne začne konať tak, ako mal konať už dávno a ako si to občania museli vymôcť súdmi, "investor" žiada preplatiť náklady. Jahodná je precedens a veľmi reálna hrozba pre štát od každého jedného "investora" v banskom priemysle ktorých nie je ich málo. Spoločností registrovaných v daňových rajoch, s licenciou na ťažbu na Slovensku, je habadej a koľko si od štátu zapýtajú, je len na ich fantázii. Veď aj arbitráž je slušné naťahovanie času. A burzovému gamblerovi to je srdečne jedno.

Desať mesiacov do oslobodenia Kremnice

Pred štátom stojí zaujímavá úloha a ako ju vyrieši, napovie mnohým mestám, obciam a občanom, ako vážne ich tento štát berie. Kremnicu "investor" gniavi už osem rokov a osem rokov brzdí jej rozvoj. Keď však 30. júna 2014 konečne vyprší licencia na dobývací priestor Kremnica, budeme štát žiadať, aby ju už nikdy nikomu neprideľoval. Jedine tak sa zbavíme stagnácie, vleklých súdnych sporov a hrozbe arbitráže. A jedine tak Kremnica ostane zlatá!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?