Súhlasím s názorom premiéra o schránkových firmách

Autor: Zuza Balážová | 12.3.2013 o 20:43 | (upravené 12.3.2013 o 21:47) Karma článku: 13,76 | Prečítané:  1467x

Nedávno sa pán premiér vyjadril na adresu tzv. schránkových firiem (rozumej firmy, ktoré majú svoje "matky" v daňových rajoch), že by nemali mať možnosť zúčastňovať sa verejných obstarávaní. Absolútne súhlasím.

Zároveň navrhujem, aby takéto firmy nemali mať možnosť získať prieskumné územia na nerastné suroviny, nemali mať možnosť získať dobývacie priestory a nemali mať možnosť uchádzať sa o povolenia na ťažbu surovín.

Uvediem dva príklady, ktoré sa týkajú ťažby zlata.

V Detve určil Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici dobývací priestor spoločnosti Eastern Mediterranean Resources - Slovakia, s.r.o., skrátený názov EMED Slovakia s.r.o., ktorej "matkou" je EMED Mining Public Limited, Lambousa St. 1, Nikózia 1095, Cyprus.
Vďaka určeniu dobývacieho priestoru má takáto spoločnosť prednostné právo na dobývanie zlata na Bielom vrchu pri Detve.

V Kremnici má k dispozícii dobývací priestor spoločnosť Ortac, s.r.o., registrovaná na Slovensku a so základným imaním 5000 € je 100% dcérou spoločnosti Ortac Resources, Plc. registrovanou vo Veľkej Británii, ale tá je 100% dcérou spoločnosti Ortac Resources, Ltd. registrovanou na Britských Panenských Ostrovoch.

Nie je preto pravda, že budú na Slovensku platiť daň zo zisku - ako to s obľubou tvrdia, ale budú platiť túto daň vo svojom daňovom raji.

Takáto štruktúra umožní ďalšie výhody pre spoločnosti a nevýhody pre Slovensko.

Nie je pravda, že budú platiť štátu 5% z obratu zlata, pretože podľa Nariadenia vlády o úhrade za vydobyté nerasty sa toto číslo znižuje podľa pomeru nákladov na ťažbu rudy a jej úpravu. Z praxe je známe, že výsledné číslo sa pohybuje okolo 2-3% z tržieb. Ak však bude "dcéra" registrovaná na Slovensku predávať zlato svojej „matke“, môže jej zlato predávať za dohodnutú cenu, nie za trhovú cenu určenú na burzách. Teda, ak bude dohodnutá cena nižšia, aj poplatky štátu budú nižšie.

 

Je neuveriteľné, že ani obvodný banský úrad, ani hlavný banský úrad, ba ani ministerstvo hospodárstva a ministerstvo financií tieto fakty nezaujímajú.

Takže, pán premiér, držím Vám palce, treba robiť poriadky, len nezabudnite na zahraničných ťažiarov nášho nerastného bohatstva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?