Moje deti sa ma pýtajú, čo treba robiť

Autor: Zuza Balážová | 4.2.2012 o 19:28 | Karma článku: 10,55 | Prečítané:  881x

Prečo sme od nežnej revolúcie čakali 22 rokov? Ja mám v tejto veci jasno. Pretože sme tolerantní ku zbojníctvu. Pretože my Slováci sme proste Jánošíci.

Prečo je to tak? Lebo náš národ od čias Svätopluka až do 20. storočia bol národom porobeným, a preto bol vždy v opozícii voči štátu, zákonom, pravidlám. Po krátkej pauze nasledoval komunizmus s heslom „Kto nekradne, okráda svoju rodinu". Tak sme si zvykli, že kradnúť je normálne.

Okrem malej časti národa - slušných, pretože ich tak rodičia vychovali - sa snažíme uchmatnúť čo sa dá, v malom či väčšom. Záleží na príležitosti a veľkosti rizika. Ak sa aj niečo prevalí, neprotestujeme, nie sme zhrození, nevadí nám to. Médiá veľmi rýchlo kauzu opustia. Čoskoro sa zabudne.

Prečo sme nevyšli do ulíc, keď sme sa dozvedeli o únosoch, výbuchoch áut, amnestiách, predajoch strategických podnikov, pošliapávaní ľudských práv, nástenkových tendroch alebo podivuhodných povoleniach na skládky odpadu, či ťažbu nerastného bohatstva? Mlčky sme sa prizerali na pár bláznov - tzv. občianskych aktivistov - ktorí bojovali ako Donovia Quijoti s veternými mlynmi.

Teraz povestný pohár pretiekol. Nuž, dosť dlho to trvalo. Vďakabohu aj za to. Lenže jednorázová injekcia nestačí. Ak chceme, aby sa niečo zmenilo, musíme byť vytrvalí a opakovane žiadať slušnosť. Počnúc správaním sa poslancov v parlamente, správaním sa verejných činiteľov v bežnom živote, nevynímajúc sudcov a končiac takými nehoráznosťami ako je Gorila. 

Ak urobí verejný činiteľ prešľap, musíme trvať na jeho odstúpení z funkcie. Kde sú médiá? Kde je spoločenský tlak? Kde sme my - verejnosť? Nechcem vedieť, ktorý súd  zakázal vydať knihu Toma Nicholsona, chcem vedieť, ktorý to bol sudca.

Moje dve dospelé deti boli minulý týždeň aj včera na gorilích protestoch. A pôjdu znova. Vedia, o čom je reč. Lebo ich mama patrí k tým bláznivým občianskym aktivistom, ktorí si nenechajú skákať po hlave. Včera do neskorej noci diskutovali so svojimi priateľmi. Pýtajú sa ma, čo treba robiť.

Povedala som im: predovšetkým nevoľte tú stranu, ktorá má vo svojich radoch skorumpovaných politikov. Nech si strany urobia poriadok vo svojich radoch. Inak nedostanú hlasy voličov. Píšte si to navzájom na blogoch, na facebooku, hovorte to nahlas, donúťte politikov, aby sa správali slušne. Máte na to mesiac času.

Mnohé zákony a medzinárodné dohovory, ktoré podpísalo Slovensko, dávajú do rúk občanom nástroje na vynútenie si svojich práv. Žiaľ, máloktorí ich poznáme a vieme využívať a vynútiť si spravodlivosť. Preto je to ťažké, lebo je nás málo. Viem o čom hovorím, už roky bojujem za práva občanov so štátnou mocou.

Musíme sa to naučiť viacerí, byť ostražití a vytrvalí v tejto ostražitosti. Len čo poľavíme, povolíme slučku, gorila sa nám vyšmykne. Nevidím inú cestu. Veď my občania sme štát.

 

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?