Neprejazdné Kremnické Bane - po 21 hodinách

Autor: Zuza Balážová | 6.1.2012 o 16:51 | (upravené 6.1.2012 o 17:37) Karma článku: 8,44 | Prečítané:  1290x

Rozhodla som sa preskúmať príčiny nezjazdnosti horského prechodu na Kremnických Baniach. Táto cesta - I/65 prechádza totiž aj Kremnicou a Kremnické Bane sú naši susedia. Problém cesty I/65 je náš spoločný problém.

Na deň Trojkráľový som si okolo 11.00 znova prešla kritický úsek horského prechodu Kremnických Baní. Kamiónová doprava bola zastavená zo strany Martina aj Kremnice. V strede Kremnických Baní (kúsok od krčmy) bol vyvalený turecký kamión, čiastočne blokoval jeden jazdný pruh, ale dalo sa popri ňom prejsť. Na opačnej strane boli prerazené zvodidlá a stopy po zosunutí ťažkého vozidla mimo cesty. Toto už bolo odstránené.

Pešo som sa vybrala smerom do Kremnice popri odstavených kamiónoch. S niekoľkými vodičmi som sa dala do reči. Vysvitlo, že tam stoja od 10 hod. včerajšieho dňa.

Premávka bola obnovená krátko popoludní.

Analýza problému:

Cesta I/65 z Kremnice a cez Kremnické Bane nezodpovedá štandardom cesty I. triedy. Je to historicky trasovaná cesta, s veľkým prevýšením a stúpaniami v ostrých zákrutách. Je nebezpečne úzka a nemá krajnice. Miestami doslova padá do súbežného potoka. Je nevhodná pre kamiónovú prepavu v lete, nieto ešte v zime.

Slovenská správa ciest má spracovanú technickú dokumentáciu na jej rekonštrukciu a rozšírenie, avšak len v časti Kremnica - hranica katastra Kremnice. Ako primátorka Kremnice dúfam, že v dohľadnej dobe sa začne s realizáciou. Problém najhoršieho úseku v Kremnických Baniach to však nerieši.

Keby bol prechod cez Kremnické Bane zastavený pre kamiónovú prepravu včas, teda včera ráno na začiatku sneženia, neboli by havarovali spomínané kamióny. Preprava osobných vozidiel by bola možná, rovnako aj presun kamiónov s reťazami.

Čo sa týka prepluhovania cesty a jej posypu, ten bolo možné robiť len v jednom pruhu, kde nestáli kamióny. Na obranu cestárov musím povedať, že v piatok bol tento pruh bez problémov zjazdný, vozovka bola mokrá s malými zvyškami snehu. Odstavené kamióny im však bránili v údržbe druhého pruhu.

Zhrnutie:

Cesta nevhodná pre kamiónovú dopravu + sneženie + neskorý zásah polície (odstavenie kamiónovej prepravy) = 29 hodinová odstávka horského prechodu.

Momentálne sa spúšťa silný vietor, ktorý unáša prašan napadnutý počas dvoch dní a jednej noci. Som zvedavá na zajtrajšie ráno.

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?