Nie sme takí bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci

Autor: Zuza Balážová | 2.1.2012 o 8:44 | (upravené 2.1.2012 o 8:56) Karma článku: 10,60 | Prečítané:  3027x

Nie sme takí bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci, alebo zákon o verejnom obstarávaní. Podľa zákona o verejnom obstarávaní musia obce a mestá vyberať dodávky tovarov a služieb zásadne na základe najnižšej ceny. Aby sa neplytvalo verejnými financiami. Viem si to predstaviť pri nákupe kancelárskeho papiera, alebo možno tonerov do tlačiarní.

Ale čo v prípade nákupu kureniec do školskej jedálne? Kúpiť najlacnejšie - obchodná inšpekcia upozorňuje na ich nekvalitu, alebo kúpiť drahšie ale kvalitné kuracie mäso pre naše deti?

Skúste popísať kvalitu predmetu, ktorý obstarávate. Nedávno sme riešili nákup stoličiek. Jeden z našich poslancov je dizajnér - profesionál, poprosila som ho o pomoc, aby sa pokúsil určiť čo najpresnejšie kritériá pre výber. Urobili sme to najlepšie ako sme vedeli, ale napriek tomu bol výsledok súťaže úbohý. Museli sme vybrať - podľa zákona - najlacnejšie stoličky, ktoré kritériá spĺňali. Keby sme mohli rozhodovať „normálnym" spôsobom, nikdy by sme také stoličky nevybrali.

To už nehovorím o dodávateľoch stavebných prác. Napriek tomu, že už máme vyskúšané stavebné firmy z predchádzajúcich projektov, pri ďalšom projekte si ich nemôžeme vyberať podľa toho, ako sme boli s nimi spokojní. Dokonca, máme skúsenosť s firmou, ktorú už nikdy nechceme vidieť, ale keby sa v budúcnosti prihlásila do súťaže o ďalšiu zákazku, nesmieme ju vylúčiť.

V médiách sa dozvedáme o nástenkových tendroch a predražených diaľniciach. Viem si však predstaviť výber na základe kritéria pre cenu takto: „Môže byť vybratá ktorákoľvek ponuka, ktorá sa líši od priemernej ponúkanej ceny (priemer cien zo všetkých ponúk) najviac o 20%. Ak taká neexistuje, potom sa posúva rozptyl na 30%. Ak ani taká neexistuje, súťaž sa musí opakovať."

Takto by sme sa ubránili podliezaniu cien - čo má samozrejme za následok nekvalitu - ale zároveň by tu bola ochrana pred nadhodnocovaním zákaziek.

  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?